Ιστορία

Η αγάπη των Παλαιοχωρινών στη νεολαία καθώς και η έμφυτη φιλομάθεια που τους διέκρινε, τους ώθησε το 1932 να αποφασίσουν το χτίσιμο ενός νέου διδακτηρίου για το Δημοτικό τους σχολείο.
          Ήδη το παλιό διδακτήριο που χτίστηκε στα μέσα του 18ου αιώνα δεν εξυπηρετούσε τις μεγάλες ανάγκες σε χώρους διδασκαλίας, λόγω της μεγάλης αύξησης του αριθμού των μαθητών.
          Ο Πρόεδρος της κοινότητας, ο αείμνηστος Παντελίδης Ανέστης, γνωστός στους νεότερους ως «μουχτάρ-Ανέστης», ξεκίνησε χωρίς μέσα άλλα, παρά μόνο βασισμένος στην ευαισθησία και την εργατικότητα των δημοτών του, να υλοποιήσει το όνειρο όλων.
          Η προθυμία όλων των ανδρών για εθελοντική εργασία ήταν συγκινητική. Θα ήταν παράλειψη να μην αναφέραμε τον Φασουλή Χριστόδουλο, που ατελείωτες ώρες, κάθε μέρα επί τρία και πλέον χρόνια, με το κάρο του κουβαλούσε το μάρμαρο από τα γειτονικά νταμάρια για να χτιστεί το καινούριο σχολείο, που το θαυμάζει ο κάθε επισκέπτης ακόμη και σήμερα.

Το χτίσιμο του σχολείου ολοκληρώθηκε το 1936. Το σχολικό έτος 1936-37 δέχτηκε τους πρώτους του μαθητές, που ήταν περίπου 500. Το σχολείο λειτούργησε κανονικά μέχρι το 1940.
          Την περίοδο της βουλγαρικής κατοχής τα μεν υπόγεια του χρησιμοποιήθηκαν από τους κατακτητές ως αποθήκες σιτηρών, τα οποία έπαιρναν από τους κατακτημένους, οι δε άλλοι χώροι (αίθουσες-γραφείο) ως γραφεία των «αρχόντων».
          Το αρχείο μέχρι το 1940 καταστράφηκε. Επαναλειτουργεί από το 1945 κανονικά μέχρι σήμερα. Οι μαθητές του τα πρώτα χρόνια επαναλειτουργίας του ήταν 550-600.
          Μετά από συνεχείς μειώσεις, λόγω της μετανάστευσης και της αστυφιλίας, οι μαθητές σήμερα είναι 80, ο δε πληθυσμός του Παλαιοχωρίου 1604 κάτοικοι (απογραφή του 2001).
          Θα ήταν παράλειψη αν δεν αναφερόταν πως οι ανάγκες προ 50 ετών, λόγω του ότι μια γειτονιά του χωριού (Δρυάδα ονομαζόταν τότε) ήταν αρκετά απομακρυσμένη από το σχολείο (1000-1500 μ. ), ώθησε τους γονείς εκείνων των μαθητών να κτίσουν ένα δεύτερο σχολείο με την επωνυμία 2/θ Δ.Σ. Δρυάδας, το οποίο λειτούργησε από το 1952 έως το 1987.
          Από το 1987 το παραπάνω 2/θ Δ.Σ. συγχωνεύτηκε με το σχολείο αυτό.

Παλαιοχώρι Παγγαίου ΤΚ.: 64100

Τηλ: 25920-43230 Φαξ: 25920-43443 Email: mail@dim-palaioch.kav.sch.gr